Archived Events

22 October 2019 Tuesday 19.00 Small Hall
19.00 Small Hall

Concert to commemorate the 100th anniversary of Weinberg

Alexander Gindin, piano
Nikita Boriso-Glebsky, violin
Ilya Norstein, violin
Irina Sopova, viola
Boris Andrianov, cello
22 October 2019 Tuesday 19.00 Grand Hall
19.00 Grand Hall

Capella of Russia Named after A.A. Yurlov To mark the 100th birthday

20 October 2019 Sunday 19.00 Small Hall
19.00 Small Hall

“New Classics”. Musica Viva. Conductor – Philipp Chizhevsky

Music of contemporary Russian composers:
Anton Batagov, Alexander Manotskov, etc.
Pieces of the winners of “New Classics” competition
19 October 2019 Saturday 19.00 Small Hall
19.00 Small Hall

Yury Favorin, piano. Recording of the concert

19 October 2019 Saturday 19.00 Grand Hall
19.00 Grand Hall

“Worker and Kolkhoz Woman”. Opera buffa

Idea: Pavel Kaplevich
Director: Evgeny Kulagin
Conductor: Filipp Chizhevsky
19 October 2019 Saturday 15.00 Small Hall
15.00 Small Hall

Alexander Tchaikovsky “I am Composer”, series of concerts

Nikita Boriso-Glebsky, violin
Nazar Kozhukhar, violin
Ekaterina Mochalova, mandolin
18 October 2019 Friday 19.00 Grand Hall
19.00 Grand Hall

Valery Gavrilin “Perezvony” (“Chimes”)

15 October 2019 Tuesday 19.30 Hall «Zaryadye»
19.30 Hall «Zaryadye»

Tour “Transformation of the Great Hall”

13 October 2019 Sunday 19.00 Grand Hall
19.00 Grand Hall

Düsseldorfer Symphoniker. “Persimfans” ensemble

Dragos Manza – solo violin
12 October 2019 Saturday 19.00 Grand Hall
19.00 Grand Hall

Artists of the Academy of La Scala and of the Bolshoi’s Young Artists opera programme

Tchaikovsky Symphony Orchestra
Conductor – Alvise Casellati
12 October 2019 Saturday 15.00 Small Hall
15.00 Small Hall

Chamber concert “Russian National Music Team”

11 October 2019 Friday 19.00 Small Hall
19.00 Small Hall

Chamber concert “Russian National Music Team”

Adelina Tazieva, flute
Alexander Vasiliev, clarinet
Oksana Sidyagina, harp
Alexander Kashpurin, piano
10 October 2019 Thursday 19.00 Grand Hall
19.00 Grand Hall

Kazuhito Yamashita, classic guitar (Japan)

9 October 2019 Wednesday 19.00 Small Hall
19.00 Small Hall

Two String Sextets

Andrey Baranov, violin; Rodion Petrov, violin; Daniel Austrich, violin;
Fedor Belugin, viola
Alexey Zhilin, cello; Alexander Buzlov, cello  
8 October 2019 Tuesday 19.00 Grand Hall
19.00 Grand Hall

Seoul Philharmonic Orchestra

Conductor – Markus Stenz (Germany)


6 October 2019 Sunday 19.00 Grand Hall
19.00 Grand Hall

World Orchestra for Peace

Conductor – Valery Gergiev
5 October 2019 Saturday 19.00 Grand Hall
19.00 Grand Hall

Denis Matsuev, piano

5 October 2019 Saturday 15.00 Small Hall
15.00 Small Hall

Music and Drums Interactive Performance by Petr Glavatskyh


Pages: Prev. 1 ... 5 6 7 8 9 ... 18 Next